Saturday, December 24, 2011

tonight's the night


ei, dragii babei, am ajuns in sfarsit la una din zilele mele preferate din an:D la noapte vine mosu (pentru ca exista, fraierilor!!!!) si o sa gaseasca un brad frumos, maricel, plin de globuri rosii si aurii, cu un varf care se duce aprig spre vecinul de la 8:D

in camera mea mi-am pus un stocking la geam, globulete la fereastra si pe usa, tot felul de lumanarele si mos craciuni pe biblioteca. mai am doar sa-mi schimb cuvertura de pat din albastra in rosie, courtesy of mom:D

caciula de mos craciun sta bine fixata pe cap, unghiile sunt in proces de uscare (un rosu aprins aprins), hainele sunt un mix nefericit de verde si rosu. ce sa mai, daca imi pun si cizme maro (ceea ce o sa fac), o sa arat fix ca un pom de craciun.

cadourile pentru mom, dad si bro sunt impachetate si asteapta sa dea iama sub brad. cadourile pentru the guy and my bitches inca isi asteapta randul la divizia de impachetare.

ce sa va zic, va doresc sa primiti fix ce ati vrut, sa va bucurati de o familie care adora craciunul, sa va miroasa in case a scortisoara, cozonac si sarmale si sa curga rauri de tuica fiarta pentru alcolisti si de veselie pentru cei care nu le au cu viciile.

va pup cu mare drag si va doresc un craciun super fericit!!!

Wednesday, December 21, 2011

daca mos craciun ar fi femeie


circula pe la tv o reclama absolut cretina, cu ideea "daca mos craciun ar fi femeie", ar aduce fix ce vor ele: adica un epilator, ceva de par, haine, genti, bijuterii, prostii d-astea.

pe langa faptul ca reclama e fff prost realizata, ideea e absolut tembela: daca mos craciun ar fi femeie probabil ar aduce tuturor femeilor haine cu 3 numere mai mici, doar asa, de a naibii, pastile de slabit si cosmetice expirate. barbatilor in schimb, le-ar aduce carti despre cum sa-ti faci partenera fericita si probabil un mop, ca sa ii arate doar ca nu mai suntem pe vremea lui bunica, si raportul de putere s-a schimbat.

va dati seama cat de lame ar fi? serios acum. daca mos craciun ar fi femeie, mosul din reclama de la coca cola nu ar mai putea bea cu sticla, pentru ca, sa fim seriosi, femeile nu beau cu sticla. nu ar mai exista reclame cu craciunite sexy, pentru ca mos craciun femeie nu ar accepta niciodata concurenta in jur si nici sexy craciunei n-ar putea fi pentru ca, dintr-un motiv sau altul, nu sunt asa de atractivi in societatea dubioasa in care traim.

daca mos craciun ar fi femeie, ar fi absolut oribil.

app: astazi eram in statia de autobuz, si o lumina pe cer, de pe undeva pe la universitate. la care un copilas de vreo 4-5 ani ii spune mamei lui "il cauta pe mosu pe cer?". si uite asa am lesinat :|

Saturday, December 17, 2011

sunday morning baking + award



buna dimi :*

ce mai faceti? astazi vreau sa fac un experiment culinar, adica ce vedeti in poza: oreo cupcakes. Voiam ieri sa le fac, insa evident ca la super magazinele din jurul meu nu am gasit foi din alea speciale pentru briose:| ma duc acum la real si daca nici acolo nu gasesc, imi pierd toata speranta in omenire. sper sa iasa ok:D reteta se gaseste aici:

also1: am terminat cu examenele\:d/ mai am doar de citit pentru licenta, ca mi-a cerut profa primul capitol pana la vacanta, dar macar nu mai sta nimeni cu toporul deasupra capului meu mic

also2: am primit acum ceva vreme un premiu de la Lavi, pentru care ii multumesc nespus si pe care il dau mai departe (imi cer scuze de pe acum, dar nusht ce naiba se intampla cu supralinkul, mi-a disparut butonul:|)



Emme
Nymphetamine
Pumpkin Pie
C.L.M
Lady*izuh
Ghost Painter
Patratel:D
Lexii
Dia
Andra T.
Oana Kovacs


also3: dati "let it snow" pe google si asteptati putin :*

Tuesday, December 13, 2011

straturi straturi de haine si sentimente


o sa imi permit sa folosesc situatia mea, imbracata in cuvintele unei prietene, ca sa sune mai poetic: vorbeam ieri cu ea de lucrurile care se schimba in relatiile care depasesc o anumita perioada, de faptul ca nu mai e totul lapte si miere, ca se ajunge complet inutil la reprosuri, nervi si scuze. ea a zis ca e ca atunci cand te duci la un interviu: esti imbracat absolut impecabil, vrei sa faci impresie, iti iei hainele bune, iti aranjezi parul, zambesti larg, dar nu prea larg, ce sa mai, esti perfectiunea intruchipata. Dupa cateva luni insa, iti permiti sa vii cu nasturele putin descusut, cu pantalonii ne-calcati la dunga, heck, chiar si cu o pata pe ici pe colo, nu mai esti mereu zambitor si daca te enerveaza ceva, spui. Asa si in relatii, ajungi la un anumit moment cand garderoba aceea super classy e inlocuita de blugi, tricouri si uneori chiar si treninguri si papuci de casa.

Ce ma enerveaza pe mine e ca noi ne-o facem cu mana noastra. Pe de o parte, noi ne invaluim intr-un norisor de frumusete si mister la inceput, si pe de alta, tot noi, odata cu trecerea timpului, dam din maini ca apucatele si tot acel aer sofisticat se duce naibii. Problema mare apare cand e discrepanta intre costumul tau Dior si pijamalele cu inimioare din Real. Atunci cand, fara sa vrea, el nu te stie asa cum ai vrea tu. Cand el nu stie ca tu nu schimbi tinutele, ci le ai una sub alta, gata oricand pentru orice situatie.

Se ajunge in situatii frustrante, enervante, in care nimic nu pare sa solutioneze. Situatii in care el nu iti zice nimic cand ar trebui, pentru ca tu esti o fata dura, te descurci, cand el se gandeste ca lucrurile banale pe care le fac toti mediocrii, ca florile sau biletelele, te-ar face pe tine sa strambi din nas, cand nu stie ce sa zica, ce sa faca, cand tot ce ar fi nevoie sa faca ar fi sa te ia in brate. De cealalta parte, tu plangi ca proasta in pijama in pat, agatata de laptop, de telefon, cu urechile ciulite doar doar o da vreun semn si te gandesti, nu, NU o sa fac eu primul pas. NU! Si pana la urma il faci.

Iti pui iar hainele bune, iti aranjezi parul, te machiezi discret, o urma de parfum si hop pe tocuri. Si te rogi ca, intr-o buna zi, fraierul sa vada ca pe sub costumul tau perfect calcat, se zareste o urma galbena de la nenorocita aia de pijama. Si poate atunci o sa inteleaga si el ca nu esti intr-un fel sau altul, ca nu esti mai dura decat celelalte, ci ca esti pur si simplu o fata ca oricare alta, care se simte mai comod in pijama in bratele lui, decat pe incomodele tocuri de 10 cm.

Friday, December 9, 2011

impresii si idei de craciun

Buna dimi, dragi bloggeri:-*

In primul rand voiam sa va multumesc pentru urarile de bafta de la ultimul post. examenul a mers ft bine, desi ne-a dat fffff mult. (App, semantica e naspa!!!). In al doilea rand, am fost deja la Bastilia. Bestial arata, scarile alea fac toti banii, iar in cafeneaua de sus merita sa bei ceva doar ca sa poti sa te uiti ca prostul pe peretii desenati, ore intregi. In al 3-lea rand, FILB-ul a fost si el ft fain. Recunosc cinstit ca in afara de Bailey si Cartarescu, celelalte nume mi-au fost complet necunoscute pana ieri, respectiv alaltaieri. Ma bucur insa ca am avut ocazia sa-i vad, sa-i ascult si sa ma enervez la unii dintre ei :)). Concluziile? Vreau sa citesc ceva de Jean Mattern (orice) si Deadline, romanul Adinei Rosetti.

Acum, ca sa revenim la chestii mai putin serioase, vreau sa va intreb cam ce obiceiuri aveti voi de craciun, altele decat bradul din ajun, salata de boef, sarmale, pifite, cozonac, si alte alea. Mama de exemplu face in fiecare an, de craciun, baclava. E probabil singura data pe an cand face. Eu citesc in fiecare dimineata de Craciun, o poveste specifica. (anul asta o sa fie christmas in the tree). De asemenea, eu si mama facem biletele pentru musafiri: fie o urare, fie meniul din ziua aia, orice, pe o bucatica de hartie legata de o crenguta de brad. Apoi, in fiecare an, cand casa se umple, eu cu frati-miu, cu var-mea si cu var-miu, ne ascundem la frati-miu in camera si ne uitam la un film de craciun. Ma gandesc insa serios ca daca voi avea vreodata copii, sa-l fac pe Moshu mult mai prezent. Imi place de mor traditia aia a americanilor cu cookies and milk. Si imi mai place si ideea de colind, which I never did. Serios, nu am fost niciodata cu colindul. Sunt o trista, stiu :(

Anyway, voi cam ce faceti ca sa fiti merry on christmas day?

Saturday, December 3, 2011

educated sunday morning


hello hello,

mi-am reinceput scrierile de duminica dimineata pentru ca, din nou, m-am sculat putin mai devreme decat planuisem.

de ce educated? pai in primul rand, ca sa am eu ocazia sa ma plang de cele 2 examene super naspa pe care le am saptamana asta (sa-mi tineti pumnii luni si miercuri va rog!!!) si in al doilea rand, ca sa va invit in 2 locuri care pun pariu ca o sa ne fie tuturor teribil de dragi (pentru ca nici eu n-am fost pana acum):

1. FILB - Festivalul international de literatura de la Bucuresti, care incepe miercuri, si se termina vineri, la Muzeul Taranului Roman. E inca tinerel, la a 4-a editie, dar poate o sa fie fain. Care vine cu mine? Mai multe detalii aici.

2. Libraria Bastilia - asta da librarie cu potential. Din ce am vazut, mai mai ca pare mai misto decat Carturesti. (app, s-a deschis Carturesti in AFI :D). Si cica pana pe 11 decembrie au reducere 25% la TOATE cartile. Eu zic ca merita sa aruncam o privire. Eu ajung sambata viitoare: daca cineva de aici vrea sa ne intalnim si sa mergem impreuna, din nou, placerea mea. Detalii aici.

Imi pare rau ca e post mai mult pentru cei din Bucuresti. Pentru cei care nu-s din frumoasa noastra urbe, voi pe unde mergeti cand aveti chef de miros de carti si liniste?

Thursday, December 1, 2011

cadou de 1 dec

la multi ani romani

ca sa mearga mai bine sarmalele, am un cadou pentru voi aici. distractie placuta :)))))))

Read more: http://genuinecontent.blogspot.com/2013/02/JQuery-for-facebook-like-box-pop-up-widget-for-blogger.html#ixzz2Po9BCPk9